Mis on videovalvesüsteem?
Seadmete kompleks, mis võimaldab eemalt kontrollida kaitstaval objektil toimuvat. Protsessi teostatakse ühe või mitme peaseadmega ühendatud kaamerate abil. Vaatame üksikasjalikumalt süsteemi iga elementi ja millise funktsiooni eest ta vastutab.
Optiline valvekaamera
Videoseadet kasutatakse pildi jäädvustamiseks ja töötlemiseks, millele järgneb analoog- (AHD) või digitaalsignaali (IP) edastamine peaseadmesse.
Kaameratel erinevad:
● võttenurk;
● resolutsioonivõime;
● korpuse tüüp ja kaitseaste;
● lisafunktsioonide olemasolu - pöörlevad, fookuse reguleerimisega, öine IR-valgustus, kaadris sisseehitatud liikumisandur jne.
● ühendusliides.
Igal konkreetsel juhul valitakse välja seadmed, mis vastavad nii valvesüsteemi tehnilistele nõuetele kui ka eraldatud eelarvele.
Videosalvesti
Vastutab valvekaamerate videosignaalide töötlemise, kõvakettale salvestamise, monitoril pildi kuvamise või Interneti kaudu süsteemi kaugjuurdepääsu serverina.
Salvestitel erinevad:
● funktsionaalsus;
● erinevate vormingute videokaamerate tugi;
● ühendatud kaamerate arv;
● töötleja videoarhiivide ja toetatud vormingute salvestamiseks;
● saadaolev ühendusliides.
Parameetrid valitakse nii süsteemi praeguste vajaduste rahuldamiseks kui ka arvestades kontrollitavate sektorite järkjärgulist laienemist objektil.
Lisaseadmed
Videovalvesüsteemidesse integreeritakse sageli turva- ja tulekahjusignalisatsiooni elemente. Need võivad olla andurid, mis tuvastavad:
● uste ja akende avamist;
● liikumist;
● lekkeid;
● suitsu ja teisi parameetreid.
Seega on seiresüsteem võimeline mitte ainult täiendama ja tugevdama turvaahelaid, vaid toimima ka iseseisva kompleksina, mis jälgib ja teavitab omanikku mitte ainult kõrvaliste isikute objektile tungimisest, vaid ka hädaolukordadest.
Millele pöörata tähelepanu videovalvesüsteemi valimisel?
Videovalvesüsteemi valikul tuleks lähtuda praktilisusest. Iga kasutatav funktsioon kajastub mingil moel seadmete maksumuses, seega pole mõtet funktsionaalsuse eest, mida te ei kasuta, üle maksta. Paigalduskomplekti valimisel peaksite pöörama tähelepanu:
Salvestuskvaliteet ja kaameranurk
Kaamera maatriksi eraldusvõime mõjutab otseselt kulusid. Kui soovite näha teravat pilti ja kõiki väikseid detaile, olge valmis seadmete kõrgemateks hinnasiltideks. Maksumust mõjutab ka vaatenurk. Samas on laiformaadilistel mudelitel eelis - need vähendavad pimedaid tsoone ja suudavad mõnel juhul edukalt asendada kahte väikese vaatenurgaga kaamerat.
Turvalisuse tase
See on oluline, kui kaamera on paigaldatud agressiivsesse keskkonda - õue või spetsiaalsetesse ruumidesse, kus on kõrge õhuniiskus, temperatuurimuutused. Kui videosalvestusseade on paigaldatud võõrastele ligipääsetavasse kohta, on soovitatav valida vandalismivastase kaitsega kaamera.
IR valgustus
See võimaldab seadmel töötada ka vähese valguse tingimustes. Taustvalgustuse võimsus (kaugus) on oluline, eriti kui see on paigaldatud suurtesse ruumidesse (angaarid, laod) või tänavale.
Andmete salvestamise meetod
Enamik odavaid seadmeid töötab sisseehitatud kõvaketaste või pistikprogrammi väliste draividega. Salvestusmahu valikul võetakse arvesse videoandmete igapäevast suurust ja eelistatud arhiivisügavust. Selliste lahenduste miinuseks on see, et kurjategija olles sisenenud objektie, saab ketta
eemaldada ja seeläbi oma tegevuse jälgi varjata. Tänapäeval on kõige turvalisem viis andmete salvestamiseks pilveteenus. Sel juhul peab DVR toetama võrgusuhtlust.
Riistvaraliides
Mõjutab paigalduse keerukust. Tavaliselt nõuavad valvekaamerad (nii analoog- kui ka IP-kaamerad) peaseadmesse viivate ühenduskaablite paigaldamist. Kui valite juhtmevaba liidest toetava kaamera, on installimine oluliselt lihtsustatud.
Omaette teemana tuleks käsitleda seadmete kvaliteeti, kuna see mõjutab otseselt videovalvesüsteemi eelarvet tervikuna. Samuti on otsene seos tootjaga.
Juhtmega või juhtmeta süsteemide valimine
Kõik oleneb sellest, mis eesmärgil videovalvesüsteem ostetakse. Juhtmega komplektid on statsionaarne lahendus. Need on töökindlamad ja häirete suhtes vastupidavamad, kuid neil puudub igasugune liikuvus. See tähendab, et need sobivad ideaalselt konkreetsele objektile paigaldamiseks. Kaamerate ja juhtmestiku paigaldamine
registraatori ja toiteallika külge nõuab samuti aega ja raha.
Juhtmeta süsteemid ei ole mingil juhul halvemad kui statsionaarne videovalve. Signaal edastatakse turvalise raadiokanali kaudu ning kaamera asukohta saab muuta vastavalt vajadustele. See valik sobib suurepäraselt objekti ajutiseks jälgimiseks, sisepaigaldamiseks juba renoveeritud ruumidesse (nii elamusse kui ka kontorisse). Pärast ülesannete täitmist saab süsteemi hõlpsalt lahti võtta ja seda saab kasutada teistes kohtades.
Juhtmeta videovalve paigaldamine on lihtne - te ei pea kaableid paigaldama. On ka ebameeldivused - voolu tagamine ja sisseehitatud akude laadimine. Lisaks saab juhtmevaba kaamera paigaldada ainult hea vastuvõtuga WI-FI alasse. Mitmetasandilistes hoonetes või suurtel aladel jääb eeliseks juhtmega videovalvekaamerad.